125 lat marki Kneipp! Pięć filarόw zdrowia: 3. Ruch

ruch

Kto chce stosować terapię ruchową Kneippa, nie musi być atletą. Nawet ruch wpleciony w dzień powszedni i umiarkowane uprawianie sportu trwale poprawiają dobre samopoczucie i wzmacniają przy tym organizm.

W czasach, kiedy żył Sebastian Kneipp, ludzie w ciągu dnia wykonywali przeważnie ciężką fizyczną pracę. Wieczorem byli już zmęczeni i nie mieli potrzeby ruchu fizycznego.

Mimo tego ruch odgrywał w naukach Sebastiana Kneippa ważną rolę. „Jeżeli jakaś maszyna długo narażona będzie na warunki pogodowe i nie będzie używana, to przestanie działać, stanie się w końcu podatna na uszkodzenia i rozpadnie się, i nie będzie już do użytku. Tak też dzieje się z ciałem,“ mόwił Kneipp i zalecał w swoich pismach przykładowo regularne rąbanie drewna i młόcenie.

W przeciwieństwie do XIX. wieku dziś wielu ludzi ma pracę siedzącą, nawet krόtkie odcinki pokonujemy samochodem, a czas wolny spędzamy często prawie bez ruchu – przed telewizorem. Polecane przez Kneippa harmonijne zrόwnoważenie ciała i ducha jest więc dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Kształtować dzień z ruchem

Ruch daje się bez większego wysiłku zintegrować w dzień powszedni:

– zamiast jechać windą,  idź schodami,

– zostaw czasem auto i jedź do pracy rowerem albo idź pieszo.

Nawet te łatwe do wykonania czynności pobudzają krwioobieg, wzmacniają system immunologiczny i wywierają pozytywny wpływ na każdy nadszarpnięty układ nerwowy.

 

Łagodnie ale regularnie

Ten, kto chce być zdrowy i długo cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinien sobie wziąć do serca następującą zasadę Kneippa: „Wszystko w swoim czasie i z zachowaniem umiaru“.

Nie trzeba więc żądać od ciała najwyższych wyczynόw. Kneipp zapewne odradzałby też zbyt ambitny, jednostronny trening na siłowni, mający na celu jedynie rozbudowanie bicepsu czy wzmocnienie mięśni brzucha.

Dobre dla zdrowia są za to sporty wytrzymałościowe takie jak pływanie, chodzenie (tzw.walking), bieganie czy też gra w piłkę, ponieważ rόwnomiernie obciążają ciało. Najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

Dużo ruchu na wolnym powietrzu

W dzisiejszych czasach wiele ludzi znόw poszukuje prostych rzeczy. Styl życia Kneippa jest naturalny i ponadczasowy. Według jego całościowych przemyśleń to właśnie delikatne bodźce wywołują silne efekty. Jak na przykład długi spacer na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze czy też walking w prosty i harmonijny sposόb łączą przeżywanie natury z ruchem. Wiek czy warunki fizyczne nie mają przy tym większego znaczenia – to czynności, ktόre mogą być wykonywane przez każdego i wszędzie.

Najważniejsze, że sprawia przyjemność

Nie ma surowych nakazόw czy zakazόw.

„Co dobre dla psychiki, ciału zaszkodzić nie może“, mawiał przyjaciel ludzi Sebastian Kneipp.

Niewiele da nam jakikolwiek sport,  jeżeli będziemy się do niego zmuszać. Nie pomoże nam fakt, że pływanie jest zdrowe,  jeżeli  już sama myśl o zimnej wodzie wywołuje u nas gęsią skόrkę. Nie każdy rodzaj sportu w rόwnym stopniu dla każdego się nadaje. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Ważne jest, aby dobrze oszacować własną sprawność, zachować umiar i przy tym odczuwać przyjemność.

Zapraszamy na: http://www.kneipp.pl/de/filozofia_kneippa/ruch.html

Pozdrawiamy!

exercise_40

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s