Błonnik i jego prozdrowotne działanie

Kilka słów na temat błonnika

Błonnik to grupa związków roślinnych, które nie są trawione przez ludzki organizm, ale mimo to wpływają zbawiennie na trawienie. Dzielimy go na rozpuszczalny w wodzie (jak na przykład pektyny zawarte w jabłkach) i nierozpuszczalny (celuloza zawarta w zbożach).
W jamie ustnej błonnik powoduje zwiększanie wydzielania śliny. Spowalnia przechodzenie pokarmu przez żołądek przez co następuje lepsze wymieszanie i połączenie pokarmu z sokami trawiennymi. W dwunastnicy błonnik zwiększa wydzielanie wszystkich enzymów i soków trawiennych, a szczególnie kwasów żółciowych.

Błonnik poprawia pracę jelit, ułatwia wypróżnienia, zapobiega zaparciom. Działa trochę jak szczoteczka do zębów na nasze jelita, usuwając zalegający pokarm. Sprawia także, że dłużej mamy uczucie sytości, oraz, że nie występują nagłe skoki poziomu cukru po posiłku. Jest to ważne przy cukrzycy i otyłości.

roughage-2701476_1920

Niezwykle istotny jest jego wpływ na florę bakteryjną jelit – błonnik to pokarm dla bakterii, sprawia , że wzrasta ich ilość. A jeśli zwiększa się liczba naszych przyjaznych bakterii, to poprawia się stan zdrowia całego organizmu, trawienie, odporność, poziom energii i nasze samopoczucie. Bakterie te nie dopuszczają do rozwoju szkodliwych bakterii, grzybów i drobnoustrojów.

W czasie trawienia błonnika przez bakterie jelitowe  powstają ważne dla naszych jelit substancje, takie jak na przykład kwas masłowy. Jest on źródłem energii dla komórek jelita, uszczelnia je. Powoduje regenerację komórek, zmniejsza stan zapalny.
Ten proces pełni ważną rolę w zapobieganiu alergiom, otyłości i nowotworom.

Kiedy jedzenie krócej zalega w przewodzie pokarmowym, a do tego śluzówka jelit jest szczelna, nie dopuszcza to do wchłaniania toksyn, alergenów ani wnikania bakterii z treści pokarmowej do krwiobiegu.
Możemy więc powiedzieć, że spożywanie pokarmów bogatych w błonnik „oczyszcza” jelita.

oat-1391682_1920

Kiełki
Na rynku jest wiele preparatów czystego błonnika, ale jeśli się nie pije wystarczającej ilości wody, jego przyjmowanie może  nawet nasilić  zaparcia. Błonnik, z powodu pęcznienia może także u osób, które wcześniej nie spożywały dużo pokarmów go zawierających, powodować uczucie pełności, wzdęcia i gazy, tak, jak na przykład po zjedzeniu fasoli czy pełnego zboża. Odpowiedzią na to są kiełki, które zawierają oba rodzaje błonnika, ale poprzez  są dużo lżej strawne i przez to  zdrowsze.

Kiełkujące ziarno to niezwykle bogate źródło substancji odżywczych. Badania naukowe potwierdzają , że największa ilość witamin, składników mineralnych, aminokwasów witamin czy enzymów jest wytwarzana w pierwszych kilku do kilkunastu dniach kiełkowania. Na przykład w piątym dniu w zarodku owsa jest 1300% więcej witaminy b, 500% więcej witaminy A, B, i kwasu foliowego niż w suchym ziarnie. Czego można chcieć więcej?

soybean-933026_1920

Żadne suplementy w tabletkach, proszkach czy płynach nie zapewnią nam tak wielu składników ani tak idealnych ich połączeń jak kiełki. Dodatkowo substancje w nich zawarte są bardzo dobrze przyswajalne. Dzieje się tak dlatego, że w czasie kiełkowania powstają enzymy ułatwiające trawienie oraz substancje regenerujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego a substancje złożone zostają przekształcone w prostsze, łatwiejsze do strawienia i wchłaniania. Dodajmy do tego korzyści zdrowotne wynikające z obecności błonnika i chlorofilu, a zobaczymy jak szeroki wachlarz korzyści może nam przynieść spożywanie skiełkowanych nasion.

Obecność kiełków staje się coraz bardziej zauważalna na półkach sklepowych i zyskują one coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Hodując je samodzielnie mamy pewność, że wiemy, co zjadamy. Domowy „ogródek kiełkowy” może więc stać się bogatym źródłem nieskażonej żywności przez okrągły rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s