125 lat marki Kneipp! Pięć filarόw zdrowia wg Sebastiana Kneippa: Filar 2.Rośliny

nagietki-z-okladki

„Na każdą przypadłość wyrosło już ziele“, tak mόwi stare znane przysłowie. Jest odzwierciedleniem tego, że zioła i rośliny przez setki lat służyły do leczenia i łagodzenia chorόb. Dziś znόw używa się ich z rosnącym natężeniem, aby utrzymać zdrowie i pobudzić nową ochotę do życia.

Wiedza o leczniczych właściwościach wyszukanych ziόł i roślin bazuje na kilkusetletnim bagażu doświadczeń jak i na nowoczesnych odkryciach naukowych.  W recepturach i produktach dla zdrowia Kneipp od zawsze stawia na dobrze dawkowane preparaty roślinne.

Ekstrakty z roślin wykorzystywane są w lekarstwach, jak rόwnież w suplementach diety,  artykułach spożywczych i produktach do pielęgnacji ciała. Mają więc przykładowo zastosowanie w herbatach, drażetkach, dodatkach do kąpieli czy maściach.

Fitoterapia o bogatej tradycji

Już 2000 lat przed pierwszymi lekarzami starożytnej Grecji, Egipcjanie obeznani byli w sztuce fitoterapii (ziołolecznictwo). Obejmuje ona zapobieganie i leczenie chorόb roślinami, ich częściami oraz ich przygotowanie. Świeże rośliny przerabiane są w formie ekstraktu na herbaty, kapsułki, krople czy maści. 2000 lat p.n.e. przy świątyni Edfu w Gόrnym Egipcie została założona szkoła sztuki leczenia z ogrodem ziołowym. Hipokrates,  uznawany za „ojca medycyny“, zebrał medyczną wiedzę swoich czasόw w „Corpus Hippocraticum“. Dzięki znajomości greki i łaciny mnichom udało się przekazać wiedzę o leczeniu.

Moc ziόł aromatycznych i leczniczych

Narody pierwotne miały i mają swoje zielarki, szamanki, medykόw, ktόrzy zajmowali się kwestią oddziaływania roślin. Ogrody ziołowe przy klasztorach uchodzą za legendarne. W średniowieczu bardzo skrupulatnie poświęcano się leczeniu przy użyciu roślin. W coraz większym stopniu rozrόżniano między ziołami aromatycznymi a leczniczymi, i wiele z nich osnuwa mgiełka tajemnicy i opowieści.  I tak już w dawnych czasach nagietek stosowano przy problemach skόrnych, Rzymianie używali go w zastępstwie szafranu do przyprawiania omletόw czy zup, a starożytni Grecy odkryli, że rozmaryn stabilizuje krążenie.

Zapachy, aromaty i kąpiele

Jałowiec, dziki koper, czosnek czy kardamon używane były już w starożytności, lecz nie tylko w celach leczniczych. Jałowiec uważany był i jest za drzewo życia i symbol płodności. Czosnek był pewnie jednym z pierwszych na świecie środkόw przeciw starzeniu. W wielu krajach mόwi się, że działa jak afrodyzjak. To też pokazuje, że zioła i rośliny tak kiedyś jak i dziś mają na celu dwie rzeczy: zdrowie i dobre fizyczne samopoczucie. Aktualne zamiłowanie do ziόł dotyczy przede wszystkim działania przez nos. Pachnącą lawendę można znaleźć w kosmetykach takich jak perfumy, produkty do kąpieli i produkty pielęgnacyjne. Substancje czynne aloesu, rośliny odkrytej niegdyś przez Indian jako „kaktus na rany“, służą przede wszystkim wspomaganiu zadbanej i zrelaksowanej skόry.

Ksiądz – zielarz Sebastian Kneipp

Rośliny są ważnym elementem całościowej filozofii zdrowia Sebastiana Kneippa.  Jego ulubioną rośliną była arnika. Ta roślina lecznicza, znana też pod nazwą kupalnik gόrski, stosowana zewnętrznie działa cuda, np. przy krwiakach, stłuczeniach, zmiażdżeniach, naderwaniach, zakwasach i dolegliwościach żylnych.  Sebastian Kneipp ponad 150 lat temu przypisał 45 roślinom działanie bez skutkόw ubocznych, dziś naukowo udowodnione.

W tej tradycji pozostaje Kneipp ze swoimi roślinnymi produktami medycznymi i kąpielami.

Więcej o najważniejszych roślinach, których ekstrakty wykorzystuje w swoich kosmetykach firma Kneipp można poczytać tutaj: http://www.kneipp.pl/de/rosliny/rosliny.html

Pozdrawiamy!

plants_40

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s