Łąki pełne maków…

maki

Mak pięknie prezentuje się już na naszych łąkach, zaprasza do długich spacerów i odpoczynku na świeżym powietrzu.

Mak (papaver) jest gatunkiem roślin z rodziny makowatych (papaveraceae) i występuje w 50 do 120 gatunkach. Jaskrawo czerwone kwiaty dzikiego maku polnego (papaver rhoeas) kwitną od końca maja i zwiastują początek wczesnego lata.

Mak rośnie dobrze na glebach piaszczystych lub gliniastych, można go często znaleźć na obrzeżach pόl uprawnych, odłogach i nasypach.

Maku lekarskiego (papaver somniferum) tu nie spotkamy, ponieważ jego uprawa podlega surowym wymaganiom dotyczącym zezwolenia na uprawę, a roślina zalicza się do środkόw odurzających. Poza dojrzewającymi w torebce (tzw. makόwce) oleistymi nasionami wszystkie części rośliny są trujące!

Dojrzałe, przyjemnie orzechowo pachnące nasiona mają zastosowanie przede wszystkim w produktach żywnościowych i wypiekach. Z nasion tłoczonych na zimno wytwarzany jest też wartościowy olejek makowy. Jako że jest on bogaty w wysokonienasycone kwasy tłuszczowe idealnie nadaje się jako olej spożywczy i ma zastosowanie w produktach kosmetycznych.

W kosmetykach Kneipp wykorzystujemy go w linii Radosna chwila relaksu, której zapach wywołuje uśmiech na każdej twarzy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s