Dlaczego „gorzkie“ może być dobre

Szampon dla dzieci pachnie jak truskawki, odświeżający żel pod prysznic pachnie jak cytryna, a relaksująca kąpiel jak czekolada – producentom w dzisiejszych czasach nie stawia się w tym zakresie prawie żadnych granic.

Ale to co jest radością jednych, może szybko stać się utrapieniem dla drugich – kiedy pysznie pachnące kosmetyki pomylone zostaną ze środkami spożywczymi. Szczególnie dotyczy to dzieci, które nie potrafią przeczytać, co jest napisane na opakowaniu i kierują się obrazkami.

Odpowiedzialni producenci próbują oczywiście zapobiec temu ryzyku. Istnieją tu różne możliwości. Po pierwsze na samym opakowaniu: z produktów do sprzątania znane nam są zakrętki uznawane za bezpieczne dla dzieci. Lub też do receptury dodawana jest gorzka substancja, tak zwany BITREX®.

BITREX®, którego chemiczna nazwa to benzoesan denatonium, jest najbardziej gorzką substancją znaną ludzkości. Już najmniejsze ilości mają dla człowieka tak nieznośnie gorzki smak, że jego połknięcie jest właściwie wykluczone. Postanowiono wykorzystać tę właściwość w celach zapobiegania nieumyślnego połknięcia np. środków czyszczących używanych w gospodarstwie domowym, detergentów czy też szamponów i innych płynnych kosmetyków, aby w ten sposób chronić przede wszystkim małe dzieci.

Środek BITREX został odkryty już ponad 50 lat temu. Jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Producent BITREX`u przeprowadził w tym zakresie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczne badania naukowe. Wyniki tych badań i wieloletnie doświadczenia produkcyjne potwierdzają, że ta gorzka substancja jako dodatek do kosmetyków i środków piorących jest dla ludzi niegroźna.

Jeżeli jakiś producent dodaje do swoich produktów tę gorzką substancję, wówczas jest to napisane na opakowaniu, często można zobaczyć umieszczone na nim czerwone logo BITREX®.

bitrex_blog

W firmie Kneipp również stosujemy substancję BITREX. Przede wszystkim w perełkach do kąpieli, aby zaoferować oprócz przepięknego zapachu jednocześnie więcej bezpieczeństwa.

Kierownik naszego Działu Badań i Rozwoju, Dr. Rainer Wohlfart, wypowiedział się na ten temat: “Kneipp i zapach idą ze sobą w parze, wiele z naszych produktów do pielęgnacji ciała ma niesamowity zapach. Lecz jednocześnie jest dla nas ważne, aby chronić nabywców naszych produktów przed jego omyłkowym połknięciem.”

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre z naszych produktów są tak bardzo gorzkie, możemy więc powiedzieć, że substancja gorzka służy jako dodatkowe zabezpieczenie przed omyłkowym połknięciem, a sama w sobie jest zupełnie nieszkodliwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s