Sposoby na zakwasy

wspinaczka

Nastała wiosna, jesteśmy pełne energii i zapału, by rzucić wyzwanie zbędnym kilogramom i pragniemy jak najszybciej wrócić do formy. Dlatego rezerwujemy sobie czas na dwu- , trzygodzinny trening, bo przecież po zimowej przerwie spędzanej przed kominkiem chcemy jak najszybciej w lustrzanym odbiciu ujrzeć talię osy. Wszystko ładnie, pięknie, trening wyciska z nas siódme poty. Jesteśmy wykończone, ale i niezmiernie z siebie dumne i zadowolone.

A następnego dnia – niespodzianka…..“Mam zakwasy! “

Czym dokładnie są zakwasy i jak powstają?

Porzez przeciążenia powstają drobniuteńkie uszkodzenia we włóknach mięśni. Oragnizm uwalnia substancje przeciwzapalne i przez powstałe w ten sposób rozdarcia woda może przenikać wgłąb tkanki. Tam się zbiera i dochodzi do powolnego pęcznienia włókien mięśniowych, co wywołuje ból zwany zakwasami. Zakwasy zazwyczaj wywoływane są nowymi, nadzwyczaj długimi i szczególnie trudnymi czynnościami czy ruchami, zwłaszcza podczas ruchu hamującego. Dlatego ryzyko powstania zakwasów po schodzeniu w dół z wierzchołka góry jest większe niż po wejściu na nią. Generalnie nie jest to szkodliwe, włókna mięśni się zregenerują, lecz bóle mogą trwać nawet około tygodnia.

Mamy dla Was kilka wskazówek, co robić, żeby do zakwasów nie dopuścić:

    1. Wizyta w saunie po wysiłku fizycznym rozluźnia i zmniejsza ewentualne zakwasy.
    2. Sport należy uprawiać regularnie, wysiłek zwiększać stopniowo, a przed ćwiczeniami rozgrzać mięśnie. Wówczas organizm powoli przyzwyczai się do obciążenia i nie będzie sytuacji, jak gdyby musiał biec maraton po rocznej przerwie ruchowej.
    3. W celu zmobilizowania się, odświeżenia i ożywienia pomocne będą nam maści i żele, np. zawierające arnikę. Należy po ćwiczeniach wmasować je w skórę, wspiera to ukrwienie i działa dobroczynnie na zmęczone nogi.
    4. Podczas aktywności fizycznej zachodzi przyspieszona przemiana materii , co zwiększa zapotrzebowanie na magnez. Należy zapobiegawczo zażywać magnez w formie tabletek do ssania lub tabletek musujących.
    5. Jeżeli już dojdzie do zakwasów, wówczas ulgę mogą przynieść nam relaksujące kąpiele czy natryski, ale też delikatny masaż. Nawet kąpiel stóp czy stymulujący masaż stóp może zdziałać cuda. Naszym motto powinno teraz być: zrobienie czegoś dobrego dla ciała i niezbyt wczesne ponowne rozpoczęcie treningu.

 

Polecamy nasz Olejek do masażu Arnika oraz dodatki do relaksujących kąpieli Kneipp, http://pro.kneipp.pl/scopeofapplication/kapiele.html.

PS. A tak w tajemnicy, to czasem jesteśmy nawet dumne z tego, że mamy zakwasy. Mamy wówczas poczucie, że udało nam się jednak wiele osiągnąć 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s