Fitoterapia

Kn_Pfl_meh_5Kraeuter001meNauka o leczniczym działaniu roślin (fitoterapia) jest dziedziną, którą zajmowano się już 2000 lat przed starożytną Grecją. Już Egipcjanie wykorzystywali działanie różnych roślin na korzyść człowieka i zwierząt. Ten bagaż doświadczeń z roku na rok był poszerzany i przekazywany z generacji na generację.

Duża część wiedzy w dzisiejszych czasach szybko toczącego się życia ulega niestety zapomnieniu lub znika pod natłokiem informacji. I tak wielu z nas coraz mniej zastanawia się nad tym, co natura nam podarowała dla naszego zdrowia. Kto z nas byłby w stanie własnoręcznie zaopatrzyć swoją apteczkę domową w lesie czy na łące?

Kn_Pfl_meh_Wildrose_Lavendel001meSebastian Kneipp również zajmował się tą tematyką już ponad 150 lat temu. Działanie wody, ruchu, żywienia i balansu są obok fitoterapii fundamentem jego koncepcji życiowej. Za swoich czasów lecznicze działanie przypisał ok. 45 roślinom, które w międzyczasie zostało naukowo udowodnione. Arnika należała do jego ulubionych roślin. Mawiał o niej: „Arnika jest na wagę złota.“ Dla mięty również zarezerwował jedno z czołowych miejsc. Ale czy dziś dokładnie przypominamy sobie  jeszcze działanie i zastosowanie roślin leczniczych ?

Na naszym blogu z chęcią będziemy prezentować Wam najbardziej znane zioła i ich działanie.

Chętnie dowiedzielibyśmy się od Was, jakiej rośliny leczniczej w Waszym domu nie może zabraknąć? Jak ją wykorzystujecie?

1 thought on “Fitoterapia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s