Olejek z wiesiołka

csm_Nachtkerze_470x353px_21_935905c5fbPochodzące z Ameryki ziele – wiesiołek (Oenotheria Biennis) jest niewymagający i w uprawie rośnie równie dobrze jak na ugorach czy łąkach. Ta dwuletnia roślina dorasta do 1,5 metra wysokości. Właściwa wartość wiesiołka ukryta jest w zamkniętych małych, podłużnych kapsułkach: nasionach, które tworzą się w żółtych, silnie pachnących kwiatach. Z tych nasion metodą wytłaczania lub ekstrakcji pozyskiwany jest żółty, tłusty olej wiesiołkowy.  Nazwa ludowa wiesiołka to: nocna świeca.

Olejek z wiesiołka (Oenothera Biennis (Evening Primerose) Oil) jest wszechstronnie stosowany ze względu na wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego. Olej zawiera ponad 80% wielokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych, ok. 65 – 80 % kwasu linolowego i ok. 8 – 15 % kwasu gamma-linolenowego, który należy do esencjonalnych kwasów tłuszczowych. Jest potrójnie nienasycony, można go również przyporządkować do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Kwas gamma-linolenowy jest tworzony w organiźmie przez kwas linolowy i pomaga łagodzić różne dolegliwości. Zostało przykładowo stwierdzone, że u osób z neurodermią koncentracja kwasu gamma-linolenowego jest obniżona nawet o 50% w porównaniu do osób bez chorób skórnych.

Bogaty olejek z wiesiołka ma neutralny zapach, stosowany jest w kosmetyce do pielęgnacji przy neurodermii i różnych innych problemach skórnych. Przy egzemach, dokuczającym swędzeniu, zapaleniu skóry i trądziku olejek z wiesiołka ma działanie kojące i stabilizujące.

Olejek z wiesiołka może być również stosowany jako suplement żywnościowy. Jeżeli chodzi o zakres stosowania to są to wymienione już problemy skórne, ale również zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zaleca się kurację doustną ekstraktu roślinnego, oferowanego zazwyczaj w formie kapsułek.

Nie tylko ludzie, ale też zwierzęta takie jak psy, koty czy konie mogą mieć alergie i problemy skórne. Niewiele osób wie, że czysty roślinny olejek z wiesiołka nadaje się również do leczenia zwierząt. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych może pojawić się podczas diety lub niewłaściwego odżywiania, szczególnie jeżeli pasza czy karma zawiera za mało tłuszczów. Ten problem często ujawnia nam stan sierści czy skóry. Kolejną oznaką niedoboru esencjonalnych kwasów tłuszczowych mogą być problemy z trawieniem. Z reguły starsze zwierzęta do dobrego samopoczucia potrzebują większej ilości tych kwasów tłuszczowych niż osobniki młode. Dlatego też mimo dobrego odżywiania nie można zupełnie wykluczyć niedoborów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s