Egipt – kołyska kosmetyki

Kosmetyka we wszystkich okresach swego rozwoju była ściśle powiązana z aktualnym, powszechnym ideałem piękna. W dzisiejszych czasach dużą rolę odgrywają naturalność i naukowo udowodniona skuteczność. Lecz nie zawsze tak było. Przykładowo w okresie baroku (1600 – 1720 r.) oczyszczająca pielęgnacja ciała była wręcz zabroniona. Panowała opinia, że woda jest przyczyną chorób.

W czasach faraonów rozpoczął się okres, w którym wypielęgnowane i zdrowe ciało stało się dobrem wartym starań. Już od czasów epoki kamienia łupanego Egipcjanie malują czarną obwódkę wokół oczu. Przyczyny tego do dziś nie są jeszcze jednoznacznie wyjaśnione, a przypuszczenia sięgają od ochrony przed muchami po prehistoryczne okulary słoneczne.

aloes Roślina Aloesu

Pierwsze wyryte w kamieniu rysunki sprzed ok. 6000 lat wysławiają leczniczą moc aloesu. Zarówno Nefretete jak i wiele później Kleopatra codziennie pielęgnowały się sokiem tej rośliny. Nad Nilem w ciągu następnych stuleci wynaleziono sposób wiązania ulotnych aromatów w tłuszczach roślinnych lub zwierzęcych, co wyprzedzało wszystkie inne epoki. Celem było jak najdłuższe utrzymanie młodzieńczo napiętej skóry. Brzmi to dość nowocześnie i tak też jest, gdyż wiele z odkrytych i stosowanych wówczas środków naturalnych jest po dziś dzień ważnymi składnikami produktów kosmetycznych. Poza aloesem na myśl przychodzą nam też np. mleko, miód, olejki migdałowe i glinka. Istniały już nawet kremy do twarzy. Przechowywane były w elastycznych łodygach roślin i w miarę potrzeby wyciskane jak z tubki. Róż, pomadki do ust, cienie do powiek, kredki do oczu, puder do twarzy – wszystko to odkryli i rozwijali Egipcjanie. Poprzez kąpiele, masaże i namaszczenia próbowali osiągnąć swój ideał piękności. Ich przykład i wiedza spowodowały intensywną kultywację pielęgnacji ciała zarówno w Grecji, jak i w Cesarstwie rzymskim. Wyobrażenie o „harmonii zdrowego ciała i ducha“ doprowadziło do wypracowania wzoru kultury fizycznej, o której później na kilkaset lat zapomniano.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s